Bir şifa kaynağı: Transformational Breath®

alegra-benardete yNefes,
yaşam kaynağımız. Onsuz birkaç dakika geçirmeyi düşünmek bile mümkün değil. Peki, hayatın en önemli parçası olan nefesinizi nasıl kullandığınızı hiç düşündünüz mü? Belki de doğru nefes almıyorsunuz! “Hiç olur mu öyle şey” demeyin,

Transformational Breath® Eğitmeni Alegra Benardete ile yaptığımız söyleşiye mutlaka göz gezdirin!

Nefes yaşam kaynağımız, bunu hepimiz biliyoruz. Siz nefesi nasıl tanımlıyorsunuz?

Nefes alıp verme yaşantımızın her anında yaptığımız ve bizim hayatta kalmamızı sağlayan en önemli aktivitedir.


Transformational Breath® nedir, bahsedebilir misiniz?

Transformational Breath®, ağızdan alınan-verilen ve kişinin kendi gücüyle yaşamında büyük dönüşümler yarattığı bir şifa süreci olup en etkin kişisel gelişim aracıdır. Transformational Breath® belli bir nefes alma şekli ile yaratılan yüksek titreşimli enerjinin gerçekleştirdiği dinamik ve güçlü bir tekniktir. Normal nefes almamızdan farkı, nefesi ağızdan alıp vermemizdir. Ağız nefesi, yaşamımız için gerekli olan oksijeni ve havadaki diğer gazları yoğun biçimde almamızı sağlar.


Transformational Breath®i ilk ne zaman keşfettiniz? Yaşamınızdaki etkisi nasıl oldu?

Transformational Breath® ile 2007 yılında tanıştım. Kronik baş ağrılarım günlük aktivitelerime engel oluyordu. Kendimi sürekli halsiz ve yorgun hissediyordum. Daha enerjik ve daha sağlıklı bir hayat sürdürmek için nefes çalışmalarına devam ettim. Nefes kapasitemi arttırdıkça daha enerjik, daha odaklı ve daha sağlıklı yaşamaya başladım.


alegra-benardete-y1Peki, doğru nefes nedir?

İnsan bedeni mükemmel diyebileceğimiz bir kusursuzlukla oluşturulmuştur. Anne karnından çıkıp ciğerlerini ilk defa havayla dolduran bebek diyafram adalesini yüksek kapasiteyle kullanması sayesinde doğru nefes alarak yaşama merhaba der. Bu nedenle birçok nefes şeklinin içinde günlük yaşantımıza en uygun olan diyafram nefesidir. Doğru nefes almak diyafram kasının çalışması ile mümkündür. Diyafram, göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran kas tabakasıdır. Akciğerleri tam kapasiteyle çalıştırabilmek demek, diyafram dediğimiz adalenin kullanılmasıyla karın bölgesindeki organların aşağıya çekilmesini ve oluşan boşluğa doğru ciğerlerin genişlemesini temin etmektir. Doğumdan hemen sonra mükemmel çalışan diyafram adalemiz, yaşam içinde hatalı seçim ve farklı yaşam tarzları nedeniyle bozulur. Bunun yeniden doğru şekilde çalışmasını sağlamak gerekir.


Diyafram nefesinin ne gibi faydaları var?

Ciğerlerimize dolan oksijen miktarının en çok sağlayan nefes olmasının yanında birçok faydası bulunmaktadır. Canlı ve sağlıklı olmanın en önemli şartı temiz kan dolaşımıdır. Bu da doğru nefes alarak mümkün. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının iyi beslenmesini sağlayabiliriz.


Diyaframdan nefes almanın tekniği var mı?

Diyaframı kullanma tekniğini bu şekilde açıklayabiliriz: Diyafram göğüs ve karın boşluğunu ayıran bir kastır. Rahatlamış pozisyonunda kubbe şeklinde durur. Kasıldığı zaman bu kubbe düzleşir ve göğüs boşluğu genişleyerek akciğerlerin hava ile dolmasını sağlar. Diyaframın bu aşağıya doğru olan hareketiyle karın boşluğunun hacmi azalır ve eğer karın duvarı rahatlamış pozisyondaysa pasif bir şekilde dışa doğru hareket eder.


Diyaframdan nefes aldığımız nasıl anlayacağız?

Diyaframın yapmakta olduğu hareketi göremediğimiz için karın duvarının bu şekilde içe ve dışa hareketini diyafram nefesinin doğru kullanımı şeklinde kabul ediyoruz. Nefes aldığımızda karın dışa doğru çıkar, nefes verdiğimizde tekrar içeri girer.


İnsanların çoğu nefesini doğru kullanamıyor galiba? Bunun nedeni nedir sizce?

Evet, birçok kişi kapalı ya da limitli nefes alışkanlığına bağlı olarak nefes kapasitesinin çok ufak bir kısmını kullanıyor. İnsan, 0-3 yaş arasında doğal olarak diyafram nefesi alır. İlerleyen zamanlarda ebeveyn, öğretiler, toplum vs. derken zaman içinde kısıtlı nefesler almaya başlar. Transformational Breath® ile limitli nefes alışkanlıklarını açıp temizleyerek etkili ve kolay nefes almayı öğreniyoruz.


 

“Canlı ve sağlıklı alegra-benardete-y2olmanın en önemli şartı temiz kan dolaşımıdır. Bu da doğru nefes alarak mümkün. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının iyi beslenmesini sağlayabiliriz.”


Limitli nefes alışkanlığını açmak tam olarak ne demek?

Nefes çalışmalarında kişinin nefes analizini yaparak nefesin gitmediği bölgeleri tespit edip o bölgelere nefesin akmasını sağlıyoruz. Bu süreci kapalı olan bölgelere nefes alarak ve nefesimizi tuttuğumuz yerleri bırakarak tersine çeviriyoruz. Elle basılar yapıp çeşitli pozitif olumlama cümleleri veriyoruz.


Vücudun hangi alanlarına nefes gitmeli?

Nefesin tüm bedenimizde akması gerekiyor. Alt karın bölgesinden başlayarak orta karın (solar plexus) ve kalp bölgesine kadar nefes çıkıyor ve gırtlaktan geçip ağızdan nefesi serbest bir şekilde bırakıyoruz.


Kimler nefes uygulaması alabilir?

Herkes nefes uygulaması alabilir. Her birimizin nefesi parmak izi gibi birbirinden farklıdır. Bu yüzden danışanlarımıza sağlık durumlarını sorup uygun şekillerde çalışarak kendileriyle seansımızı gerçekleştiririz.


Nefes uygulamasından sonra insanların yaşamında neler değişiyor?

Nefes uygulamalarından sonra daha iyi nefes aldığımız için kendimizi daha sağlıklı, enerji, huzur, neşe ve sevgi dolu hissederiz. Yaşam enerjisi arttıkça çekim yasası ile (evrensel kanunu) istedikleriyle aynı frekansta olup yeniyi hayatına alabiliyor. Dolayısıyla kişinin yaşam deneyimi değişiyor.


Doğru nefes alamamanın belirtileri, sonuçları nelerdir?

Doğru nefes almadığımızda fiziksel olarak kendimizi yorgun, bitkin, uykusuz konsantrasyonumuz düşük hissederiz. Zaman içerisinde enerji bedenimiz güçsüzleşir ve hastalıklar oluşmaya başlar; sebebi bedenimizde nefesin gitmediği bölgelerde enerji blokajlarının oluşmasıdır. O bölgelerde çeşitli rahatsızlıklar kendini göstermeye başlar. Kalp bölgesinde nefes yok ise yüksek tansiyon ve kalp rahatsızları şeklinde görülür. Örneğin kanser Tıp ve fizyoloji alanında Nobel ödülü sahibi Dr. Otto Warburg, kanserin ana nedeni olarak hücrelerdeki oksijen solunumunun yerini şeker fermantasyonunun almasıyla oluştuğunu ispat etmiştir. Aynı zamanda sağlıklı hücrelerden oksijenin çıkarılmasıyla hücrelerin kanserli olmalarına neden olduğunu da keşfetmiştir. Bir hücre enerji ihtiyacını oksijen solunumuyla karşılar. Kanser durumunda ise bu ihtiyacını fermantasyonla karşılar. Her tür kanser gelişiminde oksijen solunumu azalarak fermantasyon başlar böylece hücreler normal fonksiyonlarını kaybederek anaerobik hale gelirler.


 

alegra-benardete-y3“Birçok nefes şeklinin içinde günlük yaşantımıza en uygun olan diyafram nefesidir.”
Bir nefes seansı nasıl geçiyor?

Nefesi ağızdan alıp karından başlayarak tüm nefes sisteminizin bağlanması ve hiç beklemeden rahatça nefesi bırakmak, tekrar aralıksız bir şekilde başlamak… İşte bu şekilde 1 saat boyunca Transformational Breath® ile açık bir dalga gibi nefes alacaksınız. Enerjetik olarak yüksek frekans alanı ve kapalı bir ortam yaratır ki (Metafizikte Yükseltme Kanunu’na göre) burada transformasyon doğal bir şekilde gerçekleşir. Bu prosesi güvenli bir şekilde yaratabilmek için bu teknikler kullanılır; eller, vücut taraması, tonlama, niyet, onaylamalar ve yüksek bilinci dahil etme. Seans içinde bilincin tüm seviyelerine dönüşüm geçirilir (fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal). Her seansta doğum travmasını, geçmiş yaşam travmalarını, baskılanmış duyguları ve negatif düşünce şekillerini güvenli ve kolay bir şekilde iyileştiririz.


O zaman nefes uygulaması yaşamdaki acı deneyimlere de iyi gelebiliyor, mesela aşk acısı?

Aşk acısında, kişi kendini sevgiye kapatıyor bu çeşitli nedenlerden dolayı olabiliyor. Geçmişte terk edildiyse, sert ebeveynler tarafından yetiştirildiyse yaşamda sevgisini ifade edemiyor ve kalbini kapatıyor. Kendini ve hayatına girenleri bağışlamakta zorlanıyor ise aşk ve sevgi ile ilgili deneyimlerinde acı çekiyor. Acıyı, öfkeyi ve kızgınlığı sevgiye dönüştürmemiz mümkün. Bu değişim kalıcı ve köklü oluyor.


Günlük yaşamda bizi sakinleştirecek nefes teknikleri var mı?

Gündelik yaşamda kendimizi nefesimizi tutar halde bulduğumuzda, burundan derin nefes alıp ağızdan vererek nefesi serbest bırakın. Derin nefes almak gevşemenizi ve sakinleşmenizi sağlar. Mesela çok heyecanlandığımızda ya da öfkelendiğimizde çoğu zaman nefesi keseriz ve dururuz. Nefesi kestiğimizi farkına vardığımız anda, bilinçli olarak nefesinizi burundan alıp ağızdan verin. Bu şekilde nefes bizim duygulardan güvenli bir şekilde geçmemize izin verir ve bizi sakinleştirip rahatlatır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.